Choinka sztuczna 70cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka również indywidualnego typie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i dlaczego jest naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

detektory gazów

Jest wiele teorii, które traktują o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Chociaż w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się gościa z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na wszelki świat. Można zatem powiedzieć, że aktualnie nie jedynie w Polsce, ale jednocześnie również indywidualnych krajach Europy zaś w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie uznawały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do opisania, lecz w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno kiedy typy, była kolei w branży trendów dotyczących jej przystrajania. Lecz nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, zwyczaj ten szczególnie dokładnie zakorzenił się w kulturze świątecznej również zajmujmy możliwość, że nieprędko przeminie.